SPEKTAKL DLA DZIECI - ŁASKOTKI

 

Zapraszamy do delikatnego i bezpiecznego świata pełnego doznań zmysłowych. Instalacja „Łaskotki” to gilgocząca przygoda, w którą zabierają odbiorców niezwykli artyści – trzy tancerki: Anna Dziedzic, Monika Kiwak, Magda Wolnicka, śpiewaczka: Maria Szymiec i muzyk: Jakub Drzastwa – twórcy, którzy przez lata zdobywali doświadczenie w pracy z dziećmi – również tymi najnajmłodszymi, nawet kilkumiesięcznymi, są bardzo otwarci zarówno na ich reakcje, jak i na współdziałanie z dorosłymi.

Tematem, który zgłębia instalacja jest czucie, skupienie się na zmyśle dotyku, który powstaje w relacji i jest pięknym, głębokim znakiem bliskości z drugim człowiekiem. Dotykowe doświadczenia bardzo małego dziecka to z jednej strony obszar nieustannej eksploracji świata, z drugiej – kwintesencja naturalności i spontaniczności, to doznanie fizyczne, które pokazuje jak ważne w odbiorze rzeczywistości i budowaniu relacji z sobą samym i światem, jest nasze ciało.

Dajcie się połaskotać muzyką, śpiewem, tańcem. Zrelaksujcie się w specjalnie zakomponowanej, gilgoczącej, przytulnej przestrzeni. „Łaskotki” to wspólne odkrywanie radości i przyjemności, to spotkanie ze sztuką w zupełnie nowej formie.

Kilka słów do opiekunów – czyli co należy wiedzieć, przychodząc na Łaskotki:

a) Łaskotki to kameralna, przytulna, bezpieczna przestrzeń, w której artyści stają się przewodnikami dzieci i rodziców/dorosłych,
b) przed wejściem w przestrzeń Łaskotek należy zdjąć buty (można przynieść ze sobą kapcie – czyli „przytulne” obuwie zamienne),
c) w Łaskotkach rodzice współdziałają z dziećmi, dlatego warto być ubranym w sposób wygodny,
d) prosimy, aby w trakcie przedstawienia nie spożywać pokarmów i napojów,
e) prosimy o nierobienie zdjęć,
f) prosimy o niehamowanie naturalnych reakcji dzieci ( śmiech, słowa, gaworzenie, a nawet płacz są dla nas wyrazem emocji i bardzo zależy nam na tym, by dzieci mogły wyrażać je w sposób swobodny),
g) jeżeli dziecko poczuje dyskomfort, można swobodnie z nim wyjść i wrócić po chwili,
h) instalacja podzielona została na dwie części – pierwszą, w której artyści współdziałają z publicznością i drugą, w której odbiorcy przy obecności artystów mogą swobodnie eksplorować przestrzeń, czas trwania instalacji zależy od publiczności i może zajmować od 30 do 90 minut.

 

DODATKOWE INFORMACJE:

Dotyk, łaskotanie, gilgotanie – to działania, które pobudzają czucie. U noworodków i niemowląt czucie stanowi podstawę komunikacji z otoczeniem i jest najważniejszym czynnikiem rozwoju. Składa się na to zarówno badanie i poznawanie własnego ciała, ale również uczenie się swoich rodziców, czy najbliższego otoczenia. Jest to bardzo szeroka gama czynników, które w starszym wieku zostają pominięte, m.in. dlatego, że informacje o nich zostały skutecznie zintegrowane i zautomatyzowane w naszym umyśle. Czym jest dla rozwoju brak odpowiedniej ilości i jakości bodźców czuciowych? Może on prowadzić m.in. do zakłóceń funkcjonowania dziecka w sferze kontaktów społecznych. Ponadto czucie determinuje podstawowe procesy organizmu, jak trawienie, oddychanie, odporność na choroby, reakcje na stres, sposoby i skuteczność odbioru, analizy oraz możliwości wykorzystania informacji płynących z otoczenia. Stymulowanie ciała, zmysłu dotyku, delikatne pobudzanie go, jest źródłem doznań kinestetycznych oraz bodźców stymulujących rozwój układu nerwowego. Ma to również wpływ na wspomaganie bardzo istotnego stadium rozwoju osobowości dziecka. Szeroko rozumianym łaskotaniem (delikatny dotyk, gilgotanie, dotykanie ciała różnej jakości materiałami, masaż) możemy stymulować rozwój dziecka od samych narodzin.

reżyseria: Alicja Morawska-Rubczak
muzyka, scenografia: Jakub Drzastwa
śpiew: Maria Szymiec
taniec: Anna Dziedzic, Monika Kiwak, Magda Wolnicka
Produkcja: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie w ramach projektu TEATR – dotknij dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Źródło: CKiS Konin